1 Sinner Jannik - Alcaraz Carlos 2
4-6 6-4 6-4 6-4
Sinner Jannik
| Birthdate | Aug 16, 2001 |
| Country | Italy |
| Height | 188 cm |
| Weight | 76 kg |
| Aug 16, 2001 | Birthdate | May 05, 2003 |
| Italy | Country | Spain |
| 188 cm | Height | 185 cm |
| 76 kg | Weight | 72 kg |
Alcaraz Carlos
| Birthdate | May 05, 2003 |
| Country | Spain |
| Height | 185 cm |
| Weight | 72 kg |
Head-to-Head
| Date | Tournament | Surface | Winner | Score |
|---|---|---|---|---|
| Nov 03, 2021 | Paris - Masters | indoors | Alcaraz Carlos | 7-6 7-5 |
| Mar 16, 2024 | Indian Wells | hard | Alcaraz Carlos | 1-6 6-3 6-2 |
| Jul 03, 2022 | Wimbledon | grass | Sinner Jannik | 6-1 6-4 6-7 6-3 |
| Jul 31, 2022 | Umag | clay | Sinner Jannik | 6-7 6-1 6-1 |
| Sep 08, 2022 | US Open | hard | Alcaraz Carlos | 6-3 6-7 6-7 7-5 6-3 |
| Apr 01, 2023 | Miami | hard | Sinner Jannik | 6-7 6-4 6-2 |
| Mar 19, 2023 | Indian Wells | hard | Alcaraz Carlos | 7-6 6-3 |
| Oct 03, 2023 | Beijing | hard | Sinner Jannik | 7-6 6-1 |
| May 18, 2025 | Rome | clay | Alcaraz Carlos | 7-6 6-1 |
| Jun 07, 2024 | French Open | clay | Alcaraz Carlos | 2-6 6-3 3-6 6-4 6-3 |
| Jun 08, 2025 | French Open | clay | Alcaraz Carlos | 4-6 6-7 6-4 7-6 7-6 |
| Oct 02, 2024 | Beijing | hard | Alcaraz Carlos | 6-7 6-4 7-6 |