8 Swiatek Iga - Samsonova Ludmilla 19
6-2 7-5
Swiatek Iga
| Birthdate | May 31, 2001 |
| Country | Poland |
| Height | 176 cm |
| Weight | 65 kg |
| May 31, 2001 | Birthdate | Nov 11, 1998 |
| Poland | Country | Russia |
| 176 cm | Height | 180 cm |
| 65 kg | Weight | 67 kg |
Samsonova Ludmilla
| Birthdate | Nov 11, 1998 |
| Country | Russia |
| Height | 180 cm |
| Weight | 67 kg |
Head-to-Head
| Date | Tournament | Surface | Winner | Score |
|---|---|---|---|---|
| Feb 22, 2023 | Dubai | hard | Swiatek Iga | 6-1 6-0 |
| Apr 23, 2022 | Stuttgart | clay | Swiatek Iga | 6-7 6-4 7-5 |
| Oct 08, 2023 | Beijing | hard | Swiatek Iga | 6-2 6-2 |
| Sep 03, 2024 | US Open | hard | Swiatek Iga | 6-4 6-1 |