13 Anisimova Amanda - Pavlyuchenkova Anastasia
6-1 7-6
Anisimova Amanda
| Birthdate | Aug 31, 2001 |
| Country | USA |
| Height | 180 cm |
| Weight | 59 kg |
| Aug 31, 2001 | Birthdate | Jul 03, 1991 |
| USA | Country | Russia |
| 180 cm | Height | 177 cm |
| 59 kg | Weight | 72 kg |
Pavlyuchenkova Anastasia
| Birthdate | Jul 03, 1991 |
| Country | Russia |
| Height | 177 cm |
| Weight | 72 kg |
Head-to-Head
| Date | Tournament | Surface | Winner | Score |
|---|---|---|---|---|
| Jan 01, 2024 | Auckland | — | Anisimova Amanda | 7-5 6-4 |
| Jul 31, 2024 | Washington | hard | Anisimova Amanda | 6-1 6-7 6-4 |