8 Swiatek Iga - Tauson Clara 23
6-4 6-1
Swiatek Iga
| Birthdate | May 31, 2001 |
| Country | Poland |
| Height | 176 cm |
| Weight | 65 kg |
| May 31, 2001 | Birthdate | Dec 21, 2002 |
| Poland | Country | Denmark |
| 176 cm | Height | 182 cm |
| 65 kg | Weight | — |
Tauson Clara
| Birthdate | Dec 21, 2002 |
| Country | Denmark |
| Height | 182 cm |
| Weight | — |
Head-to-Head
| Date | Tournament | Surface | Winner | Score |
|---|---|---|---|---|
| Mar 13, 2022 | Indian Wells | hard | Swiatek Iga | 6-7 6-2 6-1 |