1 Sabalenka Aryna - Mertens Elise 24
6-4 7-6
Sabalenka Aryna
| Birthdate | May 05, 1998 |
| Country | Belarus |
| Height | 182 cm |
| Weight | 80 kg |
| May 05, 1998 | Birthdate | Nov 17, 1995 |
| Belarus | Country | Belgium |
| 182 cm | Height | 179 cm |
| 80 kg | Weight | 67 kg |
Mertens Elise
| Birthdate | Nov 17, 1995 |
| Country | Belgium |
| Height | 179 cm |
| Weight | 67 kg |
Head-to-Head
| Date | Tournament | Surface | Winner | Score |
|---|---|---|---|---|
| May 05, 2021 | Madrid WTA | clay | Sabalenka Aryna | 6-1 4-0 ret |
| Sep 06, 2021 | US Open | hard | Sabalenka Aryna | 6-4 6-1 |
| Jan 21, 2023 | Australian Open | hard | Sabalenka Aryna | 6-2 6-3 |
| Apr 19, 2025 | Stuttgart | clay | Sabalenka Aryna | 6-4 6-1 |
| Sep 02, 2024 | US Open | hard | Sabalenka Aryna | 6-2 6-4 |
| Apr 27, 2025 | Madrid WTA | clay | Sabalenka Aryna | 3-6 6-2 6-1 |