18 Alexandrova Ekaterina - Bencic Belinda
6-7 4-6
Alexandrova Ekaterina
| Birthdate | Nov 15, 1994 |
| Country | Russia |
| Height | 180 cm |
| Weight | 66 kg |
| Nov 15, 1994 | Birthdate | Mar 10, 1997 |
| Russia | Country | Switzerland |
| 180 cm | Height | 175 cm |
| 66 kg | Weight | 63 kg |
Bencic Belinda
| Birthdate | Mar 10, 1997 |
| Country | Switzerland |
| Height | 175 cm |
| Weight | 63 kg |
Head-to-Head
| Date | Tournament | Surface | Winner | Score |
|---|---|---|---|---|
| Jun 18, 2021 | Berlin | grass | Bencic Belinda | 6-4 4-6 7-6 |
| Apr 22, 2021 | Stuttgart | clay | Alexandrova Ekaterina | 6-1 7-5 |
| Apr 09, 2022 | Charleston | clay | Bencic Belinda | 6-4 6-3 |
| Mar 26, 2023 | Miami | hard | Alexandrova Ekaterina | 7-6 6-3 |
| Apr 07, 2023 | Charleston | clay | Bencic Belinda | 6-3 6-3 |
| Jun 23, 2025 | Bad Homburg WTA | grass | Alexandrova Ekaterina | 6-1 6-2 |