1 Sinner Jannik - Dimitrov Grigor 19
3-6 5-7 2-2 retired
Sinner Jannik
| Birthdate | Aug 16, 2001 |
| Country | Italy |
| Height | 188 cm |
| Weight | 76 kg |
| Aug 16, 2001 | Birthdate | May 16, 1991 |
| Italy | Country | Bulgaria |
| 188 cm | Height | 191 cm |
| 76 kg | Weight | 81 kg |
Dimitrov Grigor
| Birthdate | May 16, 1991 |
| Country | Bulgaria |
| Height | 191 cm |
| Weight | 81 kg |
Head-to-Head
| Date | Tournament | Surface | Winner | Score |
|---|---|---|---|---|
| Mar 31, 2024 | Miami | hard | Sinner Jannik | 6-3 6-1 |
| Mar 27, 2023 | Miami | hard | Sinner Jannik | 6-3 6-4 |
| Jun 04, 2024 | French Open | clay | Sinner Jannik | 6-2 6-4 7-6 |
| Oct 02, 2023 | Beijing | hard | Sinner Jannik | 6-4 3-6 6-2 |