11 De Minaur Alex - Djokovic Novak 6
6-1 4-6 4-6 4-6
De Minaur Alex
| Birthdate | Feb 17, 1999 |
| Country | Australia |
| Height | 183 cm |
| Weight | 69 kg |
| Feb 17, 1999 | Birthdate | May 22, 1987 |
| Australia | Country | Serbia |
| 183 cm | Height | 187 cm |
| 69 kg | Weight | 80 kg |
Djokovic Novak
| Birthdate | May 22, 1987 |
| Country | Serbia |
| Height | 187 cm |
| Weight | 80 kg |
Head-to-Head
| Date | Tournament | Surface | Winner | Score |
|---|---|---|---|---|
| Apr 12, 2024 | Monte Carlo | clay | Djokovic Novak | 7-5 6-4 |
| Jan 23, 2023 | Australian Open | hard | Djokovic Novak | 6-2 6-1 6-2 |
| Jan 03, 2024 | United Cup | — | De Minaur Alex | 6-4 6-4 |
| Jul 10, 2024 | Wimbledon | grass | Djokovic Novak | Walkover |