8 Swiatek Iga - Collins Danielle
6-2 6-3
Swiatek Iga
| Birthdate | May 31, 2001 |
| Country | Poland |
| Height | 176 cm |
| Weight | 65 kg |
| May 31, 2001 | Birthdate | Dec 13, 1993 |
| Poland | Country | USA |
| 176 cm | Height | 178 cm |
| 65 kg | Weight | 64 kg |
Collins Danielle
| Birthdate | Dec 13, 1993 |
| Country | USA |
| Height | 178 cm |
| Weight | 64 kg |
Head-to-Head
| Date | Tournament | Surface | Winner | Score |
|---|---|---|---|---|
| Feb 25, 2021 | Adelaide | hard | Swiatek Iga | 6-2 3-0 ret |
| Jan 27, 2022 | Australian Open | hard | Collins Danielle | 6-4 6-1 |
| Feb 15, 2023 | Doha | hard | Swiatek Iga | 6-0 6-1 |
| Aug 12, 2023 | Montreal WTA | hard | Swiatek Iga | 6-3 4-6 6-2 |
| Aug 16, 2023 | Cincinnati WTA | hard | Swiatek Iga | 6-1 6-0 |
| May 10, 2025 | Rome WTA | clay | Collins Danielle | 6-1 7-5 |
| Mar 08, 2024 | Indian Wells | hard | Swiatek Iga | 6-3 6-0 |
| Jul 31, 2024 | Olympics - Paris | clay | Swiatek Iga | 6-1 2-6 4-1 ret |
| Jan 18, 2024 | Australian Open | hard | Swiatek Iga | 6-4 3-6 6-4 |