Sonego Lorenzo - Basilashvili Nikoloz Q
6-1 6-3 6-7 7-6
Sonego Lorenzo
| Birthdate | May 11, 1995 |
| Country | Italy |
| Height | 191 cm |
| Weight | 76 kg |
| May 11, 1995 | Birthdate | Feb 23, 1992 |
| Italy | Country | Georgia |
| 191 cm | Height | 185 cm |
| 76 kg | Weight | 79 kg |
Basilashvili Nikoloz
| Birthdate | Feb 23, 1992 |
| Country | Georgia |
| Height | 185 cm |
| Weight | 79 kg |
Head-to-Head
| Date | Tournament | Surface | Winner | Score |
|---|---|---|---|---|
| Jul 26, 2021 | Tokyo Olympics | hard | Basilashvili Nikoloz | 6-4 3-6 6-4 |
| Sep 28, 2021 | San Diego | hard | Sonego Lorenzo | 6-3 6-4 |