Yastremska Dayana - Gauff Cori 2
7-6 6-1
Yastremska Dayana
| Birthdate | May 15, 2000 |
| Country | Ukraine |
| Height | 175 cm |
| Weight | 67 kg |
| May 15, 2000 | Birthdate | Mar 13, 2004 |
| Ukraine | Country | USA |
| 175 cm | Height | 176 cm |
| 67 kg | Weight | 59 kg |
Gauff Cori
| Birthdate | Mar 13, 2004 |
| Country | USA |
| Height | 176 cm |
| Weight | 59 kg |
Head-to-Head
| Date | Tournament | Surface | Winner | Score |
|---|---|---|---|---|
| Apr 27, 2024 | Madrid WTA | clay | Gauff Cori | 6-4 6-1 |
| Apr 24, 2025 | Madrid WTA | clay | Gauff Cori | 0-6 6-2 7-5 |
| May 31, 2024 | French Open | clay | Gauff Cori | 6-2 6-4 |